Rozhodčí-rekordman oslavil kulatiny

Významné životní jubileum oslavil v polovině dubna Václav Běl, člen oddílu národní házené TJ Přeštice. V kruhu rodiny, známých a samozřejmě i národních házenkářů oslavil devadesátiny.

S národní házenou začal až v dorostu, ale oblíbil si ji a zůstal věrný po celý život. Celou aktivní kariéru strávil v brance, kde ještě ve svých padesáti letech vypomáhal mužům v krajském přeboru. Souběžně řadu let trénoval, žačky, dorostenky, na trenérské lavičce byl i u historického, prvního ligového titulu mužů v roce 1972.

Jeho údělem se však stal černý (tehdy) dres rozhodčího. S píšťalkou zavítal snad na každé hřiště národní házené, doma v Čechách, i na Moravě, Začal jako každý rozhodčí, v nižších soutěžích. Premiéru v nejvyšší soutěži, I. lize, měl v šedesátém osmém a hned na úvod to bylo mužské „derby“ Příchovice – Nýřany. Jak sám říká: „evidoval jsem si jen ligová utkání, těch jsem odpískal 240, k tomu i mezizemská utkání Čechy – Morava, jak muže, tak ženy.“ Listuje svým archívním notýskem a zjišťuje: „psal jsem si nejen výsledky, někdy hodně stručně něco k zápasu, ale dokonce jakým vlakem jsem jel a u některým cest mám i kolik jsem platil.“Celkový počet zápasů, které řídil, se pokoušel odhadnout: „ Když přidám utkání v oblasti, od žáků po dospělé, mládežnické přebory, Český pohár, vezmu počet let co jsem pískal, tak jejich počet určitě překročil číslo dva tisíce šest set, možná ještě víc.“ Naposledy jako aktivní rozhodčí zahájil utkání v roce 2010 (ve svých sedmdesáti sedmi letech). Vašek Běl bude žijícím rekordmanem mezi „arbitry“ národní házené podle odpískaných utkání. Za tuto činnost mu byl již v roce 1993 udělen titul „Zasloužilý rozhodčí“. A nestačila mu jen píšťalka, k tomu třináct let stál v čele přeštického oddílu jako jeho předseda. A s národní házenou žije Vašek Běl stále, na podzim byl k vidění na každém ligovém zápase, někdy se jako divák zastavil i při mládežnických utkáních. (šat)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA